Şanlı Çanakkale Zaferi’nin 107. Yılı Kutlu Olsun

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu 18 Mart Çanakkeli Zaferinin 107. yıl dönümünde bir kutlama mesajı yayınladı.

Vali Karaloğlu yayınladığı mesajında; “Cesaret, azim ve fedakarlığın en yüksek mertebelerde gösterildiği Çanakkale Zaferi’nin 107. yılı kutlu olsun.

18 Mart 1915’te şanlı bir zafer olarak tarihe geçen Çanakkale Savaşı, askeri bir başarı olmasının yanı sıra, Aziz Milletimizin azim ve kararlılığının, birlik ve beraberliğinin, cesaret ve fedakarlığının tüm dünyaya ilanıdır.

Güçlü bir donanmaya sahip olan İtilaf Devletlerine karşı daha az teçhizat ve daha zorlu koşullarda savaşan, bir milletin kaderi uğruna kurşun yağmuruna koşan, geri dönmeyi düşünmeyen vatan evlatlarının bu destanı yazmasını sağlayan imanları, yürekleri ve cesaretleri olmuştur. İşte Çanakkale ruhu bunların toplamıdır. Her siperde omuz omuza bir dayanışma, düşmana karşı göğüs göğüse bir çarpışmayla güçlenen bu ruh milli emanetimizdir.

Milletimiz, istiklal ve istikbali söz konusu olduğunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaktır. Nesiller boyu gözümüz gibi baktığımız bu emanete tüm çocuklarımızın da Çanakkale ruhunu hissederek gözü gibi bakacağından şüphemiz yoktur.

Yüzyıllardır olduğu gibi memleketin hangi köşesinde bir ağrı olsa, tüm milletin kalbi orada atar. Çanakkale Savaşı’nda da böyle oldu. Milletimizin her bir ferdi, bulabilirse vasıtayla, bulamazsa mesafe gözetmeksizin yaya olarak bu ağrıya koştu. Bu zafer yalnızca Çanakkale’nin değil; Edirne’nin, Nevşehir’in, Kastamonu’nun, Diyarbakır’ın; velhasıl, bir milletin topyekûn zaferi oldu. Zaferin 107. yılında da Türkiye’nin neresinde olursak olalım aynı birlik ve beraberlikle söyleyebiliriz ki: “Uğruna şehit düştüğümüz o toprak, bu topraktır.”

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde, memleketin her bir köşesinden ‘O toprak, bu topraktır.’ diyerek vatan savunmasına gelen ve bir milletin destanını yazan Çanakkale Şehitlerimiz ile Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kanlarıyla bu toprağı bize vatan kılan ecdadımızın ruhu şad olsun. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlu olsun” dedi.