Şanlı Zaferin Yıl Dönümünde Şehitler Anıldı

Çanakkale zaferinin 107. yıl dönümünde, şanlı zafer kutlanırken bu toprakları vatan kılmak uğruna can veren şehitler de yad edildi.

“18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” kapsamında bir dizi program gerçekleştirildi.  

Vali Münir Karaloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen programlar, Hava Şehitliği’ndeki çelenk sunma töreniyle başladı. Çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve atışının ardından okunan İstiklal Marşıyla başlayan çelenk töreni, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle birlikte şehitler için edilen dualarla devam etti. Tören, Vali Karaloğlu’nun Şehitlik özel defterini imzalaması ve şehit kabirlerine karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.

Törenin ardından Karaloğlu, 7. Kolordu Komutanlığı tarafından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen şehitleri anma programına katıldı. 

Kültür Merkezindeki program sonrası şehit ve gazi aileleriyle orduevinde düzenlenen yemekte bir araya gelen Vali Karaloğlu, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale zaferinin, tarihe altın harflerle yazılan çok önemli zaferlerden biri olduğunu söyledi.

İmkânsızlıklar içerisinde bitap düşmüş bir milletin topraklarında fırsat kollayan düşmanın, bu milletin imanını, cesaretini, kararlılığını ve fedakarlığını hesaba katmayı unuttuğunu vurgulayan Karaloğlu, Çanakkale Surlarının düşmana mezar olduğunu ifade etti.

Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Onlar o günün koşullarında en gelişmiş gemileriyle, silahlarıyla ve en zinde askerleriyle önce boğazdan geçmek istediler. Ancak zannettikleri gibi olmadı. Sonrasında 25 Nisan’da karadan taarruz yaparak Gelibolu Yarımadası’ndan çıkıp İstanbul’a ulaşmayı denediler. Orada da bu milletin cesur, kahraman ve fedakâr askerlerini karşılarında gördüler. Geçemeyeceklerini anlayınca da arkalarına baka baka gittiler.”

Bu toprakların kolay vatan kılınmadığının altını çizen Karaloğlu, “Her santimetrekaresi şehit kanıyla sulanan bu topraklar için dün ecdadımız fedakarlık yaptı. Bugün sırası gelen bizler de fedakârlık yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Şehitlik Anıtı Yenilendi

Van’ın Çaldıran ilçesinde 26 Kasım 1976 tarihinde meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmalarına katılıp dönüş yolunda Bağpınar Mahallesi’nde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 4 askerin anısına yapılan Şehitlik Anıtı yenilendi.

Yenilenen Şehitlik Anıtı’nda konuşma yapan Vali Karaloğlu, bu toprakları vatan kılmak için canını feda eden bütün şehitleri yad ettiklerini söyledi.

Milletin başına bir felaket geldiğinde devletin, bütün unsurlarıyla imkânlarını seferber ettiğine dikkati çeken Karaloğlu, 1976’da milletin yarasını saran, acısını dindiren askerlerin de bu uğurda şehit olduklarına işaret etti.

Van´ın Çaldıran ilçesinde 1976 yılındaki depremden Diyarbakır´daki üssüne dönerken kaza kırıma uğrayan helikopterde bulunan Jandarma Albay Hilmi Noyan ile birlikte helikopter mürettebatından 1´inci Pilot Yüzbaşı Remzi Görpınar, 2´nci Pilot Üsteğmen Esat Akbaba ve teknisyen Astsubay Üst Çavuş Nihat Oran şehit olmuştu.