“Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz”

HABER MERKEZİ – Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılması, Türkiye’nin her yerinde yaşatılması ve sevdirilmesi amacıyla hayata geçirilen “Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz” projesi Diyarbakır’da da uygulanmaya başlandı.

Proje kapsamında Kulp, Lice, Hazro, Bismil, Kayapınar ve Yenişehir Halk Eğitimi Merkezleri’nde amatör Türk Müziği koroları kuruldu.

Halk Eğitim Merkezlerinde görevli Müzik öğretmenleri tarafından yürütülen bu çalışmalarda, kursiyerler koro halinde şarkı söylemenin ve müzikle yakınlaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Ses güzelliği ya da yeteneğin aranmadığı amatör korolar 15 yaşından büyük herkese hizmet veriyor.

Konservatuar mezunu müzik öğretmenlerinin yönetiminde kurulan korolarda, Türk müziğinin yöreye özgü ve en güzel eserleri öğretiliyor. Oluşturulan Türk Müziği korolarında Türk Sanat Müziğinin değişik makamlarında hazırlanmış eserler içerisinden seçilen şarkılar seslendiriliyor.

150 saatlik bir programın uygulanacağı korolar kursiyerlerin yoğun katılımı ile çalışmalara devam ediyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra koroların konser vermesi planlanıyor.