SEMPOZYUM DEVAM EDİYOR

Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu” tüm hızıyla ve güzelliğiyle devam ediyor. Sempozyuma katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, “Diyarbakırlılar, Diyarbakır’a sahip çıkmalı” dedi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, PKK’nın başka bir siyasi görüşü kabul etmediğini belirterek, “Sen hainsin diyor ve bunu zorbalıkla, kanla, bombayla, terörle yapıyor” dedi.

Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu” ikinci gününde devam ediyor. Sempozyum çerçevesinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker tarafından, “Tarih, Kültür ve Medeniyet Çerçevesinde Diyarbakır” konulu sunum yapıldı. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde yapılan programa, gerçekleştirilen sunuma, Vali Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Cumali Atilla, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“DİYARBAKIR BARIŞI KORUMAYA YÖNELİK DİZAYN EDİLMİŞ”

Diyarbakır’ın hem coğrafyanın ihtiyaçları dikkate alınarak hem de sosyal barışı koruma amacıyla dizayn edildiğini belirten Eker, “Diyarbakır bir mimarlık felsefesidir. Bu mimarlık felsefesi barışı korumaya, sosyal barışı inşa etmeye dönük olarak dizayn edilmiş. Diyarbakır’ın dar sokaklarında yürüdüğünüzde kapılar yan yana. Herkesin sokak kapısı aynı. Yüksek duvarın arkasında bir zenginin evi mi var? Bir yoksulun evi mi var? Bilmiyorsunuz. Çünkü varlık, zenginlik mal ve mülk sahibi olmak bizim tasavvurumuzda, bizim medeniyet anlayışımızda bir gösteriş aracı, bir kıskandırma aracı değildir. Mahremdir, özeldir. Dolayısıyla sokakta yürüyen birinin duygularını kışkırtacak onu başka bir aleme götürecek cinsten değildir. Karacadağ’ın etekleri yeryüzünde buğdayın ilk defa üretimin yapıldığı havzadır. Yani buğdayın anavatanıdır Diyarbakır. Tarım ve beslenme açısından da Diyarbakır son derece önemlidir” dedi.

Diyarbakır surlarının haritasına tersten baktığında onu bir insan kalbi olarak gördüğüne dikkat çeken Eker, şunları kaydetti:
“Bu kalbin sokaklarında yani damarlarında binlerce yıl barış aktı. Barışın kalbi Diyarbakır. Çoğulculuğu, birlikte yaşama kültürünü benimseyip kendi medeniyet tasavvurumuzu hayatta tuttuğumuz sürece bu şehir barışın kalbi oldu hep. Ne zaman ki şifreleri unuttuk, çoğulculuğu red ve inkar edip tekçi politikalar uygulanmaya başladı, o zaman sorun başladı. Bugün o tekçi anlayışın başka bir formuyla PKK terörüyle karşı karşıyayız. Asla başka bir siyasi görüşü kabul etmiyor. Sen hainsin diyor ve bunu zorbalıkla, bunu kanla, bombayla, terörle yaptılar. Şimdi biz milletçe en çok da Diyarbakırlılar, Diyarbakır’ın kalbine sahip çıkmak durumundadır. Bu şehir Türkiye’nin birlikte yaşama arzusunun, Türkiye’de çoğulculuğunun, medeniyet değerlerinin, binlerce yıldır tesis ettiğimiz kardeşlik hukukumuzun tekrar yeşereceği, tekrar yaşayacağı, tekrar geleceğe dönük, güzel projelerin uygulanacağı yerdir. Sempozyumu bu bakımdan çok önemsiyorum.”

GALA GECESİ DÜZENLENDİ

Diyarbakır tarihi ve kültürel özelliklerinin tüm yönleriyle ve farklı bakış açılarıyla ele alınacağı “Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu”nun ilk gününde gala gecesi düzenlendi. Bir otelde gerçekleşen geceye Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, işadamı Nihat Özdemir, Diyarbakırlı sanatçılar Erkan Petekkaya ve İzzet Yıldızhan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan Vali Aksoy, Diyarbakır’ın farklı inanç ve kültürlerde insanların hoşgörü içerisinde yaşadığı bir kent olduğunu belirterek, “Bu hoşgörünün bütün izlerinin bugüne kadar taşıyabilmiş bir kent. Böylesine önemli bir kentin kültürel değerlerinin ortaya konması tüm Türkiye ile paylaşılması adına sempozyumumuzun da önemli katkıları olacaktır. Gelişen Diyarbakır’ı daha iyi bir noktaya taşıyabilmek adına bütün kurum ve kuruluşlarımızla birlikte, sivil toplum örgütlerimizle, odalarımızla, milletvekillerimizle, bakanlarımızla önemli çalışmaları ortaya koymaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Diyarbakır bulunduğu noktadan çok daha iyi bir aşamaya geleceğine olan inancımız tam” dedi.

MEHMET KILIÇOĞLU SERGİSİ AÇILDI

“Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu” kapsamında fotoğraf sanatçısı Mehmet Kılıçoğlu, Diyarbakır temalı sergi açtı.
Sergide, Kılıçoğlu’nun Bangladeş’te yapılan ve 3 kategoride toplam 12 bin fotoğrafın katıldığı Colours of Life fotoğraf yarışmasında altın madalya alan Diyarbakır Kent Müzesi’nde çekilen fotoğrafı ve
farklı ülkelerde 12 ödül alan Behrampaşa Camisi’nde Cuma namazı adlı çalışmaları yer aldı. Kılıçoğlu’nun uluslararası Fokus yarışmasında mansiyon alan İçkale’deki semazen, İspanya Real Sociedad Circuito İberico yarışmasında sergilemeye layık görülen Kurşunlu Cami fotoğrafları da görücüye çıkarken, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.
Sergiyi, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Eski Bakan Abdulkadir Aksu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, işadamı Nihat Özdemir, Diyarbakırlı sanatçılar Erkan Petekkaya ve İzzet Yıldızhan, Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği yönetim kurulu üyesi eğitimci yazar Filiz Aküzüm ile öğrenciler ve çok sayıda vatandaş gezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.