Serapgüzeli mahallesinde yıllardır süregelen içme suyu sorunu çözülüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesine bağlı Serapgüzeli mahallesinde içme suyu sorununu çözecek projeyi hayata geçiriyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelere çeşmeden içilebilir, kaliteli ve sağlıklı su ulaştırmak için çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ, uzun yıllardan beri içmesuyu sorunu yaşayan 400 haneli 1800 nüfusa sahip Serapgüzeli mahallesinin içme suyu sorununu çözmek için harekete geçti.

Proje kapsamında 110 mm çapında borularla 6 bin 645 metre uzunluğunda içme suyu şebeke hattı ve abone bağlantıları yapılacak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V.Ünal Koç, projenin detaylarını görüşmek için mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

Tutşi, Diyarbakırlıların içme suyunda hakkı olduğunun bilinciyle 7 gün 24 saat mesai kavramını gözetmeksizin çalışma yürüttüklerini söyledi. 

“DİSKİ tüm gelirlerini yatırıma dönüştürüyor”

Kırsalda ve kent merkezinde kesintisiz içme suyu temin etme hedefiyle çalıştıklarını vurgulayan Tutşi, bu amaçla DİSKİ’nin tüm gelirlerini yatırımlara dönüştürdüğünü dile getirdi.

Mahallede çalışmanın ardından uzun yıllardır çözülmeyen sorunun çözüme kavuşacağına dikkat çeken Tutşi, şöyle konuştu:

“İçme suyu temini nedeniyle yapılacak altyapı çalışmalarında ilk etapta mahalle sakinleri, toz ve çamur konusunda bir takım sıkıntılar yaşayacak. Sağlıklı bir üst yapının temeli altyapıdan geçiyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra Kayapınar Belediyesi’nin, gerçekleştireceği üst yapıyla mahallenin sorunları ortadan kalkacak.”

Yaşanan su sorunun kadınların daha fazla etkilendiğini aktaran Tutşi, kadınların günlük ev işlerinden, çocukların bakımına kadar birçok işin üstesinden gelmesi nedeniyle projenin tamamlanmasıyla daha çok kadınların yüzünü güldüreceğini ifade etti. 

Altyapı çalışmalarını Kayapınar Belediyesi ile ortaklaşa sürdüreceklerinin bilgisini veren Tutşi, kayıp ve kaçak kullanımının önüne geçmek için Seapgüzeli mahalle sakinlerinin abone işlemleri konusunda duyarlılık göstermelerini istedi.

Abonelerden sağlanan gelirlerin tüm Diyarbakır’a hizmet olarak döndüğüne dikkat çeken Tutşi, içme suyunun bahçe ve bostan sulamalarında kullanılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.