Sivil Toplum Kuruluşlarından Davet

STK’lardan Lice daveti

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşananlara ilişkin Lice’deki yaptıkları incelemeleri rapor haline getirdi. Sivil toplum örgütleri, Lice’deki hak ihlallerinin yerinde incelenmesi için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nu ilçeye davet etti

Diyarbakır Barosu, İHD, MAZLUMDER, TTB ve TİHV Diyarbakır şubeleri, 23 Haziran’da Lice’de ilan edilen ve 10 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı inceleme raporunu basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı. Baro Adli Yardım binasında düzenlenen toplantıya, kurum yöneticileri katıldı. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici raporun Kürtçesini, Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen ise Türkçe metnini okudu. Ahmet, Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 39 köyde 10 gün boyunca süresiz uygulanan sokağa çıkma yasağı ve askeri operasyona 24 taburdan oluşan 7 bin 500 asker, polis ve korucunun katıldığını kaydetti. 10 gün süren operasyonun ardından 4 Temmuz’da Kerwas köyüne giderek incelemelerde bulunduklarını dile getiren Ahmet, görüştükleri tanıkların anlatımlarında bölgede sivil insanların yaşam hakkının tehdit edildiği, köylerde yaşayan yurttaşlara, haksız gözaltı, işkence, kötü muamele ve yargısız yapıldığı, köylerdeki ormanların ateş verildiği, ekili ve dikili alanların yakıldığı izlenimini edindiklerini savundu.

“OTOPSİ RAPORU GİZLENİYOR”

Mehmet Şirin Kocakaya ve 2 PKK’linin yaşamını yitirdiği dağlık alanda yaptıkları inceleme sonucunda yaşamını yitiren PKK’lilerin sağ olarak yakalanma ihtimallerinin yüksek olduğunu kaydeden Ahmet, tüm çabalarına rağmen yaşamını yitirenlerin otopsisine girmelerinin engellendiğini ve otopsi işlemlerinin gizli yapıldığını ileri sürdü. Olayı gören tanıklar ve Mehmet Şirin’in bedenindeki morlukların, işkence edilerek infaz edildiği şüphesini ortaya çıkardığını dile getiren Ahmet, “gördükleri işkence nedeniyle hastanede tedavi edilen Erdal ve Rojhat Kocakaya ile Veysi Gökhan ile görüşme taleplerinin engellendiğini” vurguladı.

90’LARI HATIRLATIYOR

Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halis Yerlikaya ise tanıkların anlatımlarına göre Mehmet Şirin Kocakaya’nın işkence sonucu yaşamını yitirdiğini savunarak, “Otopsi gizli bir şekilde yapıldı. İşkence iddiası vahim bir şekilde ortada. Kocakaya’nın ölüm nedeni ve otopsi raporu bir an önce açıklanmalı” diye belirtti. Toplu gözaltılarda hekimlerin muayene için karakollara çağrıldığına dikkat çeken Halis, hekimlerin bu hukuksuz uygulamayı kabul etmeyip gitmediğini söyledi. Halis, doktorların karakollara çağrılmasının 90’lı yıllarda karakollarda yaşanan işkence vakalarını hatırlattığını kaydetti.  Raporun sonuç bölümünde tespit ve önerilerde bulunan Sivil toplum örgütleri, Lice’deki hak ihlallerinin yerinde incelenmesi için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nu ilçeye davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir