Haber Lice

Suudi Arabistan Başkonsolosluk Çalışanları Savcılıkta İfade Veriyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Suudi Başkonsolos’un makam şoförünün de olduğu 15 konsolosluk personeli, savcılığa ifade veriyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Suudi Arabistan Başkonsolosu’nun makam şoförünün de olduğu yaklaşık 15 konsolosluk çalışanı, savcılığa tanık olarak ifade veriyor.

KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARI TANIK OLARAK DİNLENİYOR

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin yürütülen soruşturmada konsolosluk çalışanları tanık olarak dinleniyor.

15 TANIK SAVCILARA İFADE VERİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na çağrılan yaklaşık 15 tanık savcılara ifade veriyor.

İFADE VERENLER ARASINDA SUUDİ KONSOLOS’UN MAKAM ŞOFÖRÜ DE VAR

İfade verenler arasında Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun makam şoförü, konsolosluğun teknik sorumlusu, santral görevlisi ve muhasebe sorumlusu da var.

NE OLMUŞTU?

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcıvekili ile bir savcı koordinesinde, konsolosluk binası ile Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda inceleme yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir