Talaytepe terfi deposu devreye alındı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 15 bin metreküp içme suyu kapasiteye sahip Talaytepe Terfi Deposunda 6 pompanın montaj işlemi tamamlandı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, her geçen gün büyüyen Kayapınar ilçesinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için çalışmalarına devam ediyor.

Talaytepe içme suyu deposu ve terfi merkezinde çalışma yürüten ekipler, 6 pompanın montajını yaptı, elektrik ve elektronik sisteminin tamamı yeniledi, scada sistemi kurularak mevcut scada sitemi ile entegrasyonu sağlanı. 

Ekipler, tarafından gece saatlerinde başlayan ve sabaha kadar devam eden çalışmaları takip eden DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, daha önce kullanılan pompaların tam olarak ihtiyaca cevap vermediğini ifade etti.

Yaz aylarında içme suyu ihtiyacının artması nedeniyle tasarladıkları çalışmaları hayata geçirdiklerini ifade eden Tutşi, başta içme suyu ve kanalizasyon olmak üzere Diyarbakırlılara rahat bir yaz geçirmelerini sağlamak amacıyla projeler geliştirmeye devam ettiklerini kaydetti.

Montaj işleminin sona ermesiyle hizmete alınan depo sayesinde Fırat ve Talaytepe mahalleri ile TOKİ 500 Evler, Mezopotamya Bulvarında bulunan yerleşim yerlerinin kesintisiz ve sağlıklı içme suyu sorunu çözüme kavuşmuş oldu.