Lice Toplum Sağlığı Merkezi’nden Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Etkinliği

Sağlık Bakanlığı ile Türk Toraks Derneği ve Türkiye GARD (Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel Birlik) işbirliği ile her yıl planlı olarak organize edilen Pulmoner Rehabilitasyon Haftası’na dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzere Lice İlçe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından bir bildiri yayınlandı.

Pandemi nedeniyle etkinliklerin sınırlı olduğu bu yıl ilçe sağlık müdürlüğüne bağlı Toplum Sağlık Merkezi, bir bildiri ile Pulmoner Rehabilitasyon Haftasına bir bildiri ile dikkat çekti. Bu yıl 14-20 Mart 2021 tarihleri arası olarak belirlenen hafta çerçevesinde Toplum Sağlık Merkezi, tarafından Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinliği adı altında bir basın bildirisi yayınlandı.

Bildiride  “Bu yıl 14 -20 Mart tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon haftası olarak belirtilmiş olup, Sağlık Bakanlığı ve Toraks Derneği olarak çeşitli etkinlikler planlanmaktadır. Günümüz kronik hastalıklarında solunum yolu hastalıklarının en önemli sebeplerinden biriside akciğerlerdeki rezervlerinin ve solunum yolu kapasitesinin azalmasıdır. Bunun düzeltilmesi ve rahatlatılması ya da solunum işlevinin kolaylaştırılması için kronik solunum yolu hastalıklarda fiziksel, psikolojik durumları düzeltmek ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak egzersiz ve eğitimler verilmelidir” denildi.

Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?

Pulmoner Rehabilitasyonun süreğen nefes darlığı ve günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma yaşayan hastalara uygulandığının ifade edildiği basın notunda “Yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına uygulanabilmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanmakla beraber, KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarımız da pulmoner rehabilitasyon programından başarılı bir şekilde fayda görebilmektedirler” ifadelerine yer verildi.

Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

Hastalığın detaylarına ve tedavi yöntemlerine yer verilen basın notunda Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları ve tedavi yöntemleri ile ilgili şu ifadeler kullanıldı.

“Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, Hastalığın ilerlemesini önleme, Egzersiz toleransının artırılması, Sağlık durumunun iyileştirilmesi, Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi, Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması  sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması, Sağ kalımda artış sağlamasıdır.”

Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nelerdir?

Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb.) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

Solunum hastalıklarında egzersiz neden gereklidir?

Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hastalar pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır.

Pulmoner rehabilitasyon programının süresi ne olmalıdır?

Programın süresinin önemine de değinen uzmanlar, hastalığın rehabilitasyon süresinin önemine dikkat çekerek, “Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız” denildi.