Uyanış Gençlik, “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”ni gezdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde eğitimlerini sürdüren Bilgievi ve Akademi Lise öğrencileri “ Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”ni ziyaret etti.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Bilgievi ve Akademi Lise öğrenciler, tahsis edilen araçlarla eğitim yuvalarından alınarak eğitmenleri eşliğinde Keçi Burcu’ndaki sergiyi gezdi.

El Cezeri’nin makinelerinin eş ölçekte, aynı malzeme ve teknikle üretildiği, İslam aliminin yol göstericiliğinden yola çıkarak yapılmış “Filli Su Saati”, “Yılan Mekanizması”, “Çocuklu Otomatik Lavabo” ve “Kan Ölçme Otomatı” gibi 25 ürünün prototipinin yer aldığı sergide rehberler, öğrencileri bilgilendirdi.

Bilgievi öğrencilerinden Ravza Demir, serginin öğrencilerin gelişimine katkı sunduğunu söyledi.

Cezeri’nin eserlerinin merak uyandırdığını ifade eden Demir, “Sergiye geldiğim için çok mutluyum, El-Cezeri’nin hayatı hakkında bilgi sahibi oldum, eserlerini çok beğendim, Emeği geçenlere teşekkür ederim.’’ şeklinde konuştu.

Hakan Girgin ise daha önce makinelerle ilgili araştırma yaptığı ve bunları yakından görmenin büyük bir mutluluk olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bilgievi’nde eğitmenlerimiz El-Cezeri’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler vermişti, bunları yerinde görerek bu bilgilerimizi pekiştirdik. Bu sergi benim için heyecan verici”

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi 18 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.