Vali Karaloğlu, 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı Galası’na katıldı

Karaloğlu:

“Turizm bir barış, sevgi hareketidir, şehirleri şehirle, milletleri milletle kardeş yapar. En büyük sermayemiz; yakaladığımız bu huzur ve güven ortamı”

Vali Münir Karaloğlu, 27 Mart’a kadar ziyaretçileri ağırlayacak turizm ve gastronomi sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı Galası’na katıldı.

Yenişehir ilçesinde bir otelde düzenlenen programda konuşan Vali Karaloğlu,” Mezopotamya” markasının çok değerli ve kıymetli olduğunu onun için Kültür Turizm, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları ile GAP İdaresi üzerinden bu markanın oluşması için ciddi çaba sarf ettiklerini söyledi. 

“Edi bese”

Bölgedeki huzur ve güven ortamının önemine dikkat çeken Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Turizm bir barış, sevgi hareketidir, şehirleri şehirle, milletleri milletle kardeş yapar. En büyük sermayemiz; yakaladığımız bu huzur ve güven ortamı, kardeşlik iklimi. Bunun değerini bilmemiz lazım, bunu gözümüz gibi korumamız lazım. Buna yanlış yapacak olana dur dememiz, ‘Edi bese’ dememiz lazım. Yoksa turizm konuşamayız.”

Turizmin şehirleri şehirle kardeş, milletleri milletle kardeş yaptığını belirten Karaloğlu, “Turizmin olduğu yerde kavga, kargaşa olmaz, olursa turizm olmaz zaten.” dedi.

“Turizm sektörü, en kolay istihdam oluşturduğumuz sektörlerden”

Mezopotamya’nın ortak değer olduğunu ifade eden Karaloğlu, şunları dile getirdi:

“Bu coğrafyada yaşayan herkesin ortak değeri. O zaman bu değere gözümüz gibi bakmamız lazım. Bu değeri büyütebilmek için el birliği ile çalışabilmemiz lazım. Bölgede daha turizm adına yenecek çok ekmek var, pasta büyük. Önemli olan bu pastayı ortaya çıkarıp bunu paylaşabilmek. Turizm sektörü, ekonomiyi tabana yayan, genç işsize en kolay istihdam oluşturduğumuz sektörlerden bir tanesi.”

Programa, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Erbil Valisi Omid Xoşnav, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 16 ülkeden ve 30 şehirden davetliler katıldı.