Vali Karaloğlu: “Diyarbakır küllerinden doğuyor”

Şark bülbülü olarak bilinen Celal Güzelses’in vefatının 63. Yıldönümü dolayısıyla anma gecesi düzenlendi

Karaloğlu:

“Şimdi yeniden Diyarbakır küllerinden doğuyor. İnşaallah Diyarbakır’dan yeniden Sezai Karakoç’lar, Ziya Gökalp’ler, Celal Güzelses’ler yetişecek.  İnşaallah daha çok kültür, sanat, sporla Diyarbakır’ı renklendirmeye devam edeceğiz.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Şubat ayı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Türk Halk Müziğinin usta isimlerinden Celal Güzelses’i anma gecesi düzenledi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, “Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Sezonu” kapsamında etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT işbirliğiyle “Şark Bülbülü” olarak bilinen Celal Güzelses’in vefatının 63. yıldönümü dolayısıyla konser düzenlendi.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen program TRT 2’den canlı yayınlandı.

 Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde verilen konserde TRT radyo sanatçıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Klasik Türk Müziği ve Medeniyetler Korosu, Celal Güzelses’in eserlerini icra etti.

Konserde halk müziğinin usta isimleri Recep Kaymak, Bedri Ayseli ve Hüsamettin Subaşı da konuk sanatçı olarak eserleri seslendirdi.

Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği programda Güzelses’in eserleri salondakiler tarafından hep birlikte söylendi.

Programın sonunda Vali Münir Karaloğlu’na kültür ve sanat etkinliklerine katkılarından dolayı plaketi Celal Güzelses’in torunu Celal Güzelses tarafından takdim edildi.

“Diyarbakır küllerinden doğuyor”

Vali Karaloğlu yaptığı konuşmada, büyük usta Güzelses’i usta sanatçılarla yad ettiklerini söyledi.

Kentin tarihinde kültür ve sanatın önemli yer tuttuğuna dikkat çeken Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Diyarbakır kadim bir şehir, hep kültürün, sanatın, medeniyetin merkezi olmuş. Diyarbakır büyük şairlerin, ediplerin, sanatçıların yetişmesine vesile olmuş bir merkezdir. Ama maalesef son 40 yıldır enerjimizi başka yönlere yönlendirenler bu toprakları çorak hale getirdiler.  Şimdi yeniden Diyarbakır küllerinden doğuyor. İnşaallah Diyarbakır’dan yeniden Sezai Karakoç’lar, Ziya Gökalp’ler, Celal Güzelses’ler yetişecek.  İnşaallah daha çok kültür, sanat, sporla Diyarbakır’ı renklendirmeye devam edeceğiz.”

“Diyarbakır musikisini komşu ülkelere bile kabullendirdi”

Celal Güzelses’in yetiştirdiği Sanatçı Recep Kaymak, usta sanatçının kent musikisine bir çok değer kazandırdığını belirtti.

Diyarbakır’ın Güzelses’in eserleriyle tanıtılıdğını vurgulayan Kaymak, şunları aktardı:

“Diyarbakır musikisini komşu ülkelere bile kabullendirdi. Öylesine güzel bir sesle, duyguyla, bilinçle icra etti ki etkilenmemek mümkün değil. Bütün insanları etkisi altına aldı. Böyle bir ses bir daha dünyaya gelmez zannediyorum.” 

“Bu toprakların çok önemli bir evladıydı”

Şef Zafer Gündoğdu ise böyle bir gecede yer almaktan onur duyduğunu ifade etti.

Güzelses’in büyük bir iz bıraktığını aktaran Günduğdu, şöyle konuştu:

“O şark bülbülünün varlığıyla hepimizin bülbülü gibi hepimizin gönlünde büyük yeri olan büyük saygısı olan hepimizin çok büyük saygısı olan Celal güzelses. Çünkü bu toprakların çok önemli bir evladıydı. Biz ona layık bir gece yapmaya çalıştık ve sanıyorum ki o bize bıraktığı muhteşem türküleri hoyratları aslına uygun bir şekilde icra edip onu yâd etmenin onurunu onu yâd etmenin, onun doğduğu topraklarda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

“Repertuarımızda en fazla türküsü olan illerin başında Diyarbakır geliyor”

Sanatçı Hüsamettin Subaşı ise Diyarbakır’ın renkli bir musikisi olduğunu aktardı.

Kentin önemli eserleri olduğunu vurgulayan Subaşı, şöyle konuştu:

“Diyarbakır birçok kavimlerin, halkların gelip yaşadığı bir kültür şehridir. Bunu folklore çok büyük faydası olmuştur. Repertuarımızda en fazla türküsü olan illerin başında Diyarbakır geliyor. Bu konuda Celal Güzelses’in çok büyük katkıları vardır.” 

İzleyicilerden Sevgi Özbay ise programa ailece geldiklerini ve usta sanatçıyı rahmetle andıklarını söyledi.

Kentte bu tür etkinliklerin yapılmasının önemine dikkat çeken Özbay, şunları kaydetti:

“Çok duygulandık, değerli üstadımızı bu değerli sanatçılarımızla birlikte anmaktan mutluluk duydum. Belediyemizin öncülüğünde bu tür organizasyonların devamını istiyoruz, Diyarbakır’ın böyle şeylerle anılması gerekiyor.”

Selvi Pamukçu ise bu tür etkinliklere insanların birlik ve beraberlik duygularının pekiştiğini ifade etti.