Vali Karaloğlu: “Gölge etmeyin, başka bir ihsan istemiyoruz”

–          Büyükşehir Belediyesince, Millet Bahçesi, Cam Seyir Terası, Bilgi Evi, Kapalı Semt Pazarı ve Tarımsal Amaçlı Havuz gibi projelerin yer aldığı 65 milyon 258 bin 581 liralık 10 yatırımın temeli atıldı

–          Vali Karaloğlu:

–          “Bu altyapı yatırımlarıyla Diyarbakır’ı yatırım yapılan şehir kategorisine sokuyoruz. Bunu görün artık. Bunu görmüyorsanız yapılan işe laf atmayın”

–          “40 yıldır bu şehrin geleceğini çalanlar, bu yapılanlara laf söyleme hakkımız yok. Ne olur gölge etmeyin, başka bir ihsan istemiyoruz”

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesince, Millet Bahçesi, Cam Seyir Terası, Bilgi Evi, Kapalı Semt Pazarı ve Tarımsal Amaçlı Havuz gibi projelerin yer aldığı 65 milyon 258 bin 581 liralık 10 yatırımın temelini attı.

Merkez Sur ilçesindeki Çarıklı Mahallesi’nde düzenlenen törende konuşan Vali Karaloğlu, 12 bin 500 yıldır 33 medeniyetin değer kattığı Diyarbakır’ı dünyanın ve Türkiye’nin en bayındır şehri olması için çalışma sırasının kendilerinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve bakanların desteğiyle gece gündüz Diyarbakırlıların yaşam kalitesini artırmak için çalıştıkların belirten Karaloğlu, bütün bunları Diyarbakır halkının desteği ve duasıyla yaptıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 9 Temmuz’da da 2 milyar 500 milyon liralık yatırımın toplu açılışını yaptıklarını hatırlatan Karaloğlu, gece gündüz, yol, sokak, park, altyapı ve üstyapı yapmak için koşturduklarına dikkati çekti.

Karaloğlu, 10 yatırımı tek tek anlattı

Karaloğlu, ayrı ilçelerde 10 yatırımın temelini attıkları, yatırımların bazılarında çalışmaların başladığını anlatarak, eski Mardin yolu’nun kötü niteliği ile ilgili çok şikâyet aldıklarını ve düzenlenmesi konusunda en çok talep gelen yerlerden biri olduğunu aktardı.

Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Eski Mardin yolu olarak bilinen yeni Mardin Yolu’ndan Bağıvar köprüsüne kadar olan bu yolu bölünmüş yol olarak ihale ettik. Şimdi Çarıklı bölgesindeki köprünün temelini atacağız. Köprüyü bir gidiş bir geliş olarak 2 köprü haline getiriyoruz. Bu yeni yoldan sonra hem yeni Mardin yolu hem de eski Mardin yolu inşallah Diyarbakır’ın yeni yatırım alanına dönüşecek.”

Yapılacak yatırımlar arasında Bismil İstasyon Caddesi’nin de olduğunu anlatan Karaloğlu, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Bismil ilçe geçişini yenileme çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Karaloğlu, şunları aktardı:

“İnşallah İstasyon Caddesi yenilenmesi ile bu yeni şehir geçişi birleştiğinde Bismil’e yakışır bir hal almış olacak. Bismil’de altyapı çalışmaları devam ediyor. Geçen sene elektrik, doğalgaz, bu sene ise kanalizasyon ve içme suyu. Büyükşehir Belediyesi olarak Bismil’in ana caddelerinin ihalesini yakında yapacağız ve Bismil’in eksik kalan işlerini tamamlayacağız.”

“Bir bardak çay içmek için Diyarbakır’a gelecekler”

Karaloğlu, Dicle ve Hazro’da Millet Bahçesi, Bismil’de kullanılmayan çok kötü durumda olan parkın yenilenmesi, merkez Kayapınar ilçesi 500 Evler’de ise yeni yapılacak parkın temelini attıklarını ve Hani’de ise dekoratif cadde aydınlatma işini yapacaklarını ifade etti.

Fiskaya’da kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini anlatan Karaloğlu, “Fiskaya’daki çarpık yapıları temizleyip orayı tamamen yeşil alana dönüştüreceğiz. Dicle Nehri’nin kenarına herkesin gidip dinlenebileceği hayran kalacağı yeşil bir kuşak oluşturacağız. Şu anda kamulaştırma ve vatandaşla da helalleşme çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Fiskaya Şelalesi’ni yeniden akıtmaya başladıklarını ve o bölgede bulunan seyir terasını yenilediklerine işaret eden Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsanlar Fiskaya Şelalesi’nin üzerinden hem Dicle Vadisi’ni hem de Hevsel Bahçeleri’ni seyretsin Diyarbakır’ın mavisini yeşilin içine doya doya çeksin diye orada çok güzel cam seyir terası yapıyoruz. Fiskaya’daki o teras bittiğinde bu şehrin turizmine çok şey katacak. İnsanlar sadece o seyir terasında bir fincan kahve, bir bardak çay içmek için Diyarbakır’a gelecekler.”

‘‘Sosyal belediyeciliğin bugün en güzel örneklerinin verildiği şehir Diyarbakır’dır’’

Diyarbakır’da kapalı bir semt pazarı bulunmadığının altını çizen Karaloğlu, Bağlar’da altyapısı mükemmel bir kapalı pazar yapacaklarını dile getirdi.

Yatırımlar kapsamında yine Bağlar’da ilk ve orta okul öğrencilerinin faydalanacağı Ali Emiri Bilgi Evi’nin temelini attıklarını belirten Karaloğlu, “Şehri imar ederken, bayındır kılarken şehirde yaşayan halkı ihmal etmiyoruz. Biz bir taraftan imar ediyor, bir taraftan da çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza, yaşlılarımıza, engellilerimize ve muhtaçlara dokunacak özel sosyal projeler yapıyoruz. Sosyal belediyeciliğin bugün en güzel örneklerinin verildiği şehir emin olun Diyarbakır’dır” şeklinde konuştu.

“Diyarbakır’ı yatırım yapılan şehir kategorisine sokuyoruz”

Karaloğlu, Kulp, Çermik, Çüngüş, Dicle, Hani ve Hazro’da 55 sulama havuzunun temelini attıkları belirterek tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların işlerini rahatlatmayı hedeflediklerini vurguladı.

Karaloğlu, şöyle konuştu:
“20, 30 yıldır bu milletin geleceğini çalanlar bizim yaptıklarımıza kötü diyemiyorlar ama ‘Bu şehirde işsizlik var. Fabrika yap, istihdam alanı oluştur. Tutturmuşsunuz yol, cadde, sokak yapıyorsunuz.’ diyorlar. Değerli Diyarbakırlılar, siz hiç dünyada altyapısı olmayan bir bölgeye yatırımın gittiğini gördünüz mü? Yolu, lojistik merkezi, içme suyu, kanalizasyonu, arıtma tesisi olmayan bir şehre yatırımcının gittiğini gördünüz mü?”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının açıkladığı verilere göre son bir yılda yatırımların yüzde 53’ünün İstanbul, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ’a yapıldığını vurgulayan Karaloğlu, “Niye biliyor musunuz? O bölgenin altyapısı güçlü olduğu için. Biz bu altyapı yatırımlarıyla Diyarbakır’ı yatırım yapılan şehir kategorisine sokuyoruz. Bunu görün artık. Bunu görmüyorsanız yapılan işe laf atmayın. Bunların birisi diğerinin alternatifi değil. Bizim bu şehirde istihdamı artırmak için de çok ciddi gayretimiz var” dedi.

Birinci organize sanayi bölgesinin beşinci genişleme sahası için çalıştıklarını ifade eden Karaloğlu, Tekstil Organize Bölgesi ile ilgili ikinci genişleme alanının dosyasını hazırladıklarını belirtti.

“Sadece gölge etmeyin”

Karacadağ Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanan altyapı projesini bu yıl içinde ihale edileceğine işaret eden Karaloğlu, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı:

“Bunları görmeyenler, 40 yıldır bu şehrin geleceğini çalanlar, bu yapılanlara laf söyleme hakkınız yok. Ne olur gölge etmeyin, başka bir ihsan istemiyoruz. Biz Diyarbakır halkıyla kurmuş olduğumuz gönül bağıyla Diyarbakır’ın hem yatırımını hem altyapısını Allah’ın izni ile çözeriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın bakanlarımızın desteğiyle biz Diyarbakır için üretmeye, halkı için güzel eserler ortaya koymaya devam edeceğiz. Diyarbakır halkından isteğimiz de şu yaptığımız eserleri ne olur, koruyun, bunları gelecek nesillere aktarın ve bizlere güvenin.”

Temel atma töreni, Vali Karaloğlu’nun Malik adlı çocukla Çarıklı Köprüsüne beton dökülmesi için birlikte butona basmalarıyla sona erdi.

Törene Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti MKYK üyesi Alaattin Parlak, AK Parti İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın, Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç, Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören ve vatandaşlar katıldı.