Vali Karaloğlu’ndan Fetih Haftası mesajı

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Fetih Haftası Mesajı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Vali Karaloğlu, mesajında, İslamiyet’i, Anadolu’ya ve oradan tüm batıya açan, peygamberlerin ve sahabelerinin yurdu Diyarbakır’ın fethinin 1382. yıl dönümünü kutladı.

“Fetih; açmak, yol göstermek demektir” diyen Vali Karaoğlu, mesajında şunları söyledi:

“Kalpleri İslam’ın huzuruna açmak, insanın kalbine ve aklına Allah’ın kelamını ulaştırmaktır. Her insanı kendine kardeş görerek; açtığı kapıya esenlik, hoşgörü, dostluk ve medeniyetle girmektir. Mekke’nin Fethinden 9 yıl, Kudüs’ün Fethinden 1 yıl sonra 639 yılında Hz. Ömer’in gönülleri İslam’la buluşturmak için binlerce sahabeyi Diyarbakır’a göndermesi, sadece Diyarbakır için değil Anadolu ve batıda yaşayan bütün Müslümanlar için önemlidir. Diyarbakır, Anadolu’yu şereflendiren İslam’ın kapısı, İslam’ın güzelliğiyle gelen esenliğin, barışın, kardeşliğin ve medeniyetin kapısı olmuştur, olmaya devam etmektedir.

“DİYARBAKIR TEVHİT MEDENİYETİNİN İLK MERKEZLERİNDEN BİRİSİDİR”

Diyarbakır tevhit medeniyetinin ilk merkezlerinden birisidir. Peygamberlerin şehridir, onu İslam’la şereflendiren Peygamber dostları sahabelerin şehridir. Diyarbakır Kudüs’ün, Mekke’nin, Medine’nin ve tüm İslam şehirlerinin kardeşidir. 1382 yıldır İslam şehri Diyarbakır’ımızdan açılan her kapıdan kardeş şehirlerimize esenlik ve barış dualarımızı gönderiyor, fethimizin yıl dönümünde Cenab-ı Hak’tan zulüm altındaki ilk kıblemiz Kudüs için hürriyet, esenlik ve fetih niyaz ediyorum. Fethimizin 1382. yıl dönümü vesilesiyle, bize İslam’ın ve medeniyetin kapılarını açan İyâz b. Ganem, Halid b. Velid, Hz. Süleyman ve 27 sahabe başta olmak üzere; tarih boyunca Diyarbakır’ı bize vatan kılan bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum”