Vali Münir Karaloğlu, 10. Mezopotamya İnşaat Fuarı açılış törenine katıldı

Karaloğlu: “Diyarbakır insanlığın yerleşik hayata geçtiği Yukarı Mezopotamya’da önemli bir yerleşim yeri. Mağara döneminden bugüne kadar inşaat sektöründeki yaşanan bütün değişimleri, kullanılan bütün malzemeleri Diyarbakır’da görme şansımız var. Diyarbakır öyle bir yer.”

Vali Münir Karaloğlu, 3-6 Mart tarihleri arasında ziyaretçileri ağırlayacak ve inşaat sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği 10. Mezopotamya İnşaat Fuarı açılış törenine katıldı.

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen programda konuşan Vali Karaloğlu, kentte inşaat sektörüyle ilgili uluslararası katılımlı fuarın düzenlenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da tarihi yapıların yanı sıra modern tarafının da olduğunu vurgulayan Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Diyarbakır’a baktığımızda bir taraftan33 medeniyetin bize bırakmış olduğu miras, çok ciddi bir tarihsel yapı stoğumuz; Köprülerimiz, hanlarımız, camilerimiz, kiliselerimiz sivil mimar örneklerimiz var. Bir taraftan da modern Diyarbakır’a baktığımızda çağın mimarlık örneklerini inşaat teknolojilerini görebileceğimiz de kentin bir modern tarafı var.”

Kentin tarihe tanıklık ettiğini kaydeden Karaloğlu, “Diyarbakır insanlığın yerleşik hayata geçtiği Yukarı Mezopotamya’da önemli bir yerleşim yeri. Mağara döneminden bugüne kadar inşaat sektöründeki yaşanan bütün değişimleri, kullanılan bütün malzemeleri Diyarbakır’da görme şansımız var. Diyarbakır öyle bir yer” şeklinde konuştu.

Ham malzemede küresel fiyat artışları ve pandemi sürecine rağmen kentte güzel projelerin devam ettiğine dikkat çeken Karaloğlu, fuarın önümüzdeki dönem büyütülerek gayrimenkul sektörünün de ilave edilmesi gerektiğini aktardı.

Diyarbakır’ın fuarcılık potansiyeli olduğunu vurgulayan Karaloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Fuarları dolu yapmak lazım, gerçekten hangi sektörde yapıyorsak o sektöre katkı verecek hale getirmemiz, o sektörün yeniliklerinin burada konuşulması lazım. Bugün inşaat sektörünün konuşuyorsak mutlaka inşaat sektöründe yeni trendler, mimari trendleri, yeni inşaat malzemelerini, teknikleri, teknolojileri, makineleri mutlaka bu fuarda konuşmamız, bu fuarda sektörün bilgisine ilgisine sunmamız lazım. Yoksa toplandık dağıldık şeklinde değil, mutlaka sektörlerine katkı verecek, sektörlerini büyütecek fuarlar olmalı”

Karaloğlu, inşaat fuarının dışında turizm ve tarım, hayvancılık sektörünün olacağı büyük fuarların kentte yapılacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından katılımcılar açılış kurdelesini kesti.