VATANDAŞ TALEP EDİYOR, BAĞLAR BELEDİYESİ METRUK YAPILARI ORTADAN KALDIRIYOR

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun mahalle ziyaretlerinde vatandaşlar tarafından talep edilen metruk yapılar,belediyenin yapı kontrol ekipleri tarafından programa alınarak aşamalı olarak yıkım işlemleri gerçekleştiriliyor. Son olarak 4 farklı mahallede 6 yapının daha yıkımı tamamlanırken, programa alınan 65 yapının yıkımı da önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek.

Uzun süre malikleri tarafından kullanılmadıkları için madde bağımlıları ve zararlı alışkanlıkların pençesine düşen kişilerin meskeni haline gelerek çevrede yaşayan vatandaşlar için tehlike oluşturan Bağlar’daki metruk yapıların yıkım çalışmaları  Bağlar Belediyesi’nce yerine getirilmeye devam ediliyor.

Son üç yılda 410 metruk yapıyı ortadan kaldıran belediyenin yapı kontrol ekipleri, son olarak Fatih Mahallesi’nde 1,Yunus Emre Mahallesi’nde 2,Muradiye Mahallesi’nde 2 ve Şeyh Şamil Mahallesi’nde 1 olmak üzere harabeye dönüşen 6 yapının yıkımını tamamlayarak çevre için güvenli hale getirdi.

Vatandaş Talep Ediyor, Belediye Karar Alıp Yıkıyor

Diyarbakır’da metruk yapıların en fazla olduğu bölge olarak dikkat çeken Bağlar’da uzun yıllar önce terk edildikleri için zamanla suç unsurlarının merkezi haline gelen metruk yapılarla ilgili talepler daha çok Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun mahalle ziyaretlerinde durumdan şikayetçi olan vatandaşlar tarafından dile getiriliyor. Beyoğlu’nun talimatıyla çalışma başlatan  ekipler, önce diğer kurumlarla irtibata geçip durum değerlendirmesi yapıyor, ardında da belediye encümeni tarafından karar alınarak uygulamaya konuluyor.

“ Tüm İmkanlarımızla İşin Üstesinden Gelmeye Çalışıyoruz”

Metruk yapıların yıkımı konusunda ilçe tarihinin en büyük başarısını ortaya koyduklarının altını çizen Başkan Beyoğlu,”Vatandaşlarımız için tehlike arz eden çok sayıda yapı var. Hepsini kısa zamanda temizlemek mümkün değil. Bunun bir prosedürü ve yasal süreci var. Bir çoğu uzun yıllar terk edilmiş. Biz yine de en hızlı şekilde karar alarak harekete geçiyoruz. Çevrede yaşayan halkımız mağdur olmasın diye ne gerekiyorsa yapıyoruz. Eski Bağlar bölgesi geçmişten kaynaklanan  çarpık yapılaşma ve kentleşme konusunda Diyarbakır’ın en sorunlu bölgesi. Bunun önüne geçmek için tüm imkanlarımızla işin üstesinden gelmeye gayret ediyoruz.” dedi.