Vergi yapılandırılmasında son hafta!

Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanı Ramazan Yaşar, vergi mükelleflerine “bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına” ilişkin başvuru süresinin son haftasına girildiğini hatırlatarak, vatandaşlara, kendilerine avantaj sağlayan kanundan yararlanarak bir an önce başvurularını yapması çağrısında bulundu.

7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna” ilişkin başvuru süreleri 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatılmış olup son haftaya girdiğini kaydeden Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanı Ramazan Yaşar, “Çok önemli avantajlar sunan kanundan vergi borcu bulunan tüm vatandaşlarımızın yararlanmasını ve başvurularını bir an önce yapmalarını bekliyoruz.” dedi.

İLK TAKSİT İÇİN SON SÜRE 1 KASIM

Kanundan kimlerin yararlanabileceği bilgisini paylaşan Yaşar, “Söz konusu Kanun ile kesinleşmiş vergi, harç, ecrimisil, MTV, İdari Para Cezaları, öğrenim ve katkı kredisi gibi borçlara yapılandırma imkanı getirilmiştir. Kanun kapsamında ayrıca ihtilaflı ve tarhiyat aşamasındaki vergi ve cezalara kolaylık sağlanırken, matrah artırımı ve stok düzeltmeleri için de imkan sunulmaktadır. Yapılandırılacak tutarlar peşin ödenebileceği gibi ikişer aylık dönemlerde 6-9-12-18 taksit halinde ödenebilmektedir. Peşin ödeme seçeneği tercih edilirse Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim yapılması, Trafik para cezaları ve diğer idari para cezaları asıllarında %25 indirim yapılması gibi çok önemli imkan ve kolaylıklarda getirilmiştir. Bu imkanlardan faydalanmak için 30 Eylül 2021 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir. Peşin ve ilk taksit ödemelerinin ise 01 Kasım 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

BAŞVURULAR ELEKTRONİK ORTAMDA DA ALINACAK

Başvuruların elektronik ortamda da yapılabileceğinin bilgisini veren Yaşar,  “Ayrıca, COVİD-19 pandemisi nedeniyle başvurularınızın (www.gib.gov.tr) adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda yada posta yoluyla yapılması ve ödemelerde de kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususunu tekrar hatırlatmak isteriz.” ifadelerini kullandı.