Yerel İttifaktan Gündeme Dair Açıklamalar

Diyarbakır’da bir araya gelen siyasi parti il başkanları kentin sorunlarına ilişkin değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Diyarbakır’da İYİ, CHP, Gelecek, DEVA ve Saadet Partisi İl Başkanları Mart ayı istişare toplantısında bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı.

İYİ Parti İl Başkanlığında bir araya gelen İYİ, CHP, Gelecek, DEVA ve Saadet Partisi il başkanları Türkiye ve Diyarbakır gündemine ilişkin açıklama yaptı. Kırklar Dağı’nda yapımına başlanmış olan ormana MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli isminin verilmesine tepki gösteren il başkanları “Kırklar Dağı Ormanı” olarak isimlendirmesi talep edildi.

Ayrıca dün itibariyle kentte şehir içi ulaşıma yapılan 1,25 TL zammında geri çekilmesini isteyen başkanlar, belediyelerin kaynaklarını halkın temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanılması çağrısında bulunarak halk ekmek, gıda temin vb. merkezlerin açılmasını istedi.

Toplantıya İYİ Parti İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, CHP İl Başkanı Gönül Özer, DEVA Partisi İl Başkanı Cihan Ülsen, Saadet Partisi İl Başkanı Abdurrahman Ergin ve Gelecek Partisi İl Başkanı Aydın Altaç katıldı.

BAHÇELİ ORMANI’NA TEPKİ

İstişare toplantısında yapılan açıklama şöyle, “Diyarbakır Kırklar dağında yapımına başlanmış olan ormana Devlet Bahçeli isminin verilmesini kabul etmiyoruz. Kırklar dağının Diyarbakır halkı için manevi değerinin olması nedeniyle mevcut ismi olan “Kırklar Dağı Ormanı” olarak isimlendirmesini talep ediyoruz.”

 “ULAŞIM ZAMMININ GERİ ÇEKMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye yönetiminin almış olduğu toplu ulaşım zamlarını ivedililikle geri çekmesini talep ediyoruz. Pandemi sürecinde seferden kaldırılan toplu ulaşım hizmetlerine bir an önce başlanmasını talep ediyoruz. Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyelerin insanımızın onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için kaynaklarının halkın temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanılmasını talep ediyoruz. Bu bağlamda halk ekmek, gıda temin vb. merkezleri açarak hemşerilerimizin hizmetine sunması aciliyet arz emektedir.

“EKONOMİK KRİZ GİDEREMEYECEK BOYUTLARA GELMİŞ BULUNMAKTADIR”

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, insanımızın geçim problemi, yoksulluk ve temel ihtiyaçlarını gideremeyecek boyutlara gelmiş bulunmaktadır. Yaşanan tüm bu süreç, hükümetin yanlış, günü birlik ve öngörüsüz politikalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle enerji fiyatlarında 2021’in son günlerinde yapılan artışlardan sonra üçüncü kez enerji fiyatlarında, bir taraftan kısmi indirim yapılırken indirimin üzerinden zam yapılması hükümetin basiretsizliğinden kaynaklanmaktadır. Diyarbakır’ımızda yaşayan hemşerilerimizin elektrik, doğalgaz, yakıt, ulaşım ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ciddi zorluklar yaşandığını bilinmesini istiyoruz. Sosyal devlet anlayışı gereği tüm bu ihtiyaçların asgari düzeyde karşılanması ve insanımızın bu konuda mağduriyetinin giderilmesi Anayasal zorunluluktur. Hükümetin bu anayasal zorunluluğu yerine getirmesi görevi gereğidir.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM

28.02.2022 tarihinde genel başkanlarımızın başkanlığında Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in kamuoyu ile paylaşıldığı toplantı, bölgemizde umut kaynağı olmuştur. Yaklaşık iki yıldan bu yana yerelde de biz İl Başkanları olarak yapmış olduğumuz toplantıların bu vesileyle bölgemizin sorunlarına çözüm olacağına dair inancımız tamdır.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Gerek dünya kamuoyu ve gerekse ülkemizde büyük bir dikkatle takip edilen Rusya-Ukrayna savaşının bölgesel ya da küresel bir boyuta dönüşmemesi için Türkiye hükümetinin barışçıl ve yapıcı yöntem izleyerek uluslararası kuruluşların savaşın sona erdirilmesini sağlayacak diplomatik ilişkileri öncelemesi ve uluslararası hukuktan doğan yükümlülükleri etkin kullanmasını öneriyoruz.”