Ziraat Odası Başkanları toplandı

Nihat İÇLİ

Yaşanan pandemi ile birlikte 2021 yılının kurak geçmesi sebebiyle Ziraat Odaları Başkanları bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ile bir araya gelerek sıkıntılar dile getirilen toplantıda, kurak geçen mevsimden çitfçinin ürün elde edemediği, ektiği tohumunda döviz kurlarındaki dalgalanmadan dolayı erime noktasına geldiği ifade edildi.

Lice Ziraat Odası Başkanı Aydın Doğan’ın da katıldığı toplantıda ilçedeki çiftçilerin sıkıntılarını dile getirilip, çiftçilerin sıkıntılarının giderilmesi konusunda talepler dile getirildi.

Lice Ziraat Odası Başkanı Aydın Doğan Doğan , üreticilerin afetlerden en az seviyede etkilenmesi ve kayıpların asgari düzeyde olması için her tarım yılı başında olduğu gibi bu yılın başından itibaren de iklim koşulları ve bitki gelişimlerinin yakından takip edildiğini hatırlatarak, “Çiftçilerimizle toplantılar gerçekleştiriyoruz. Toplantılarımız sonucunda alınması gereken tedbirlere yönelik teknik heyetimizin hazırladığı raporları çözüm önerileriyle sürekli kamuoyuyla paylaşıyoruz ve ilgili Bakanlıklara iletiyoruz” dedi.

 “Ülkemizde son yıllarda kış yağışları yetersiz. Bu yılda sezonun başından itibaren ülke genelinde beklenen yağışlar gerçekleşmedi. Bunun sonucunda meteorolojik ve tarımsal kuraklığın yanı sıra bir de hidrolojik kuraklıkla karşı karşıya kaldık” diyen Aydın şöyle devam etti:

“Yaşanan kuraklık; üretim sezonunda harcanan emeğin, kullanılan tohumun, atılan gübrenin ve ilacın karşılıksız kalmasına neden oldu. Bu durum üretim maliyetlerini de artırdı. Bu sezon maliyetlerin artmasında özellikle gübre fiyatlarında yüzde 90’a varan artışlar da etkili oldu. Kuraklıktan zarar gören üreticilerin elinde yeterli ürün olmayacağı için fiyat artışlarından da yeterince faydalanılması mümkün olmayacak. Bu mağduriyetin telafi edilmesi için 2008 yılında olduğu gibi, bu yılda da kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına nakdi hibe kuraklık desteği verilmelidir. Beklenen yağışların gelmemesi sonucu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Siirt, Şırnak, Gaziantep illerinde kıraç şartlardaki buğday, arpa ve kırmızı mercimek kuraklıktan ciddi olarak zarar gördü.”

Toplantıda İl Valisi Karaloğlu iki hafta gibi kısa bir sürede çitfçilerin zararlarının karşılanacağı ve sıkıntılarının giderileceği belirtildi.